המודעות לעיצוב התפתחה בעשור האחרון בישראל התפתחות אדירה. וכיום ניתן למצוא בתים פרטיים רבים המשקיעים סכמי עתק עבור שירותי עיצוב פנים מודרני ותכולת דירה שמשובחת מאין כמוה.
השינויים בדבר סגנון העיצוב והביקוש ההולך וגובר לעיצוב דירות בסגנון וסטייל, הוא תוצר של כמה גורמים. חלקם תרבותיים וחלקם סוציואקונמיים.

במה דברים אמורים

ההתפתחות הכלכלית במדינת ישראל הביאה לביסוס נאה של מעמד הביניים אותו מעמד המאופיין במדינות המערביות כמעמד הנהנה מתרבות צרכנית של פריטי חשמל, ריהוט, בגדים, טיולים מאורגנים טיולי נופש ובעיקר חופשות סקי דרך טיולים מאורגנים. רמת החיים שעלתה בשנים האחרונות הציבה ישראלים רבים להיחשף לתרבות צריכה מערבית במגוון תחומים שהיו חדשים לה כמו צריכה מאסיבית של מוצרי חשמל חדישים וכלה בסגנון ריהוט חדשני.

מחלוקת גדולה נפלה בקרב שועי תרבות גדולים בארצות המערב נוכח כניסתם של תרבות צריכה אופנתית עונתית של ריהוט לבית ועיצוב הבית. בשנים עברו קניית ריהוט לבית או עיצובו של הבית כוון אל השקעה שהייתה לטווח ארוך וקניית רהיטים אומנם הייתה עסק יקר אך עם זאת היא הייתה משתלמת כיוון שאיכות הרהיטים לא אכזבו למשך שנים רבות.

תרבות האופנה המשתנה מעונה לעונה החלה למעשה בתרבות צריכת בגדי נשים עת השכילה לעשות קוקו שאנל בפריז חלופת קולקצייה מעונה לעונה. כעבור מאה שנה לא ניתן שלא למצוא תחום צרכני שאיננו עוסק בלאות יתרה אחר רעיונות חדשים כדי שיוכל להוציא מעונה לעונה דגמים חדשים מבית מפעלו.
גם בתחום הריהוט קמו להם חברות ענק המתמחות בריהוט לשנים הקצרות. אומנם כינוי זה לא תשמעו מפיהם של חברות אלו אלא שלא נוכל שלא להעניק להם תואר זה כיון שקיימת נטייה סמויה בקרב חברות אלו ליצר רהיטים סטים צלחות ואביזרים לבית שיהיו נוחים להחלפה תדירית כל כמה שנים.

אך יש לשאול האם זה גם לטובתנו? האם זה בסך הכל נוח לרכוש רהיטים בחברות ענק כמו איקאה, או קיקה ביתילי וכיוצא באלו המציעות ריהיטים נוחים להרכבה ולפירוק בעיצובים חדשניים ומיוחדים בחירי עלות. האם אין כאן רק תרמית כדי שנוכל לרכוש ממוצריהם שנה אחר שנה ונספק את תאוות הקניות שבדינו גם בתחום זה. טענות נשמעים לכאן ולכאן ולא נוכל שלא להציג לפחות את הצד המתנגד שנשמע כיום בקול חרישי
הטענות נגד תרבות צריכה זו גם ברהיטים לבית גורסת שלא יתכן שאנו נתפשר על ריהוט שלא יכול להחזיק יותר משלוש שנים ואין הוא בעל איכות גבוהה הרי מה שיקרה הוא שאנו כל כמה שנים נצרוך יותר ויותר רהיטים ומכיוון שהמחירים לא כל כך יקרים אנו מתפתים לא פעם לרכוש בדרך אגב גם פריטים שאין אנו זקוקים להם יתר על המידה והרי שיצאנו בסופו של דבר נפסדים מכאן ומכאן. אומנם גם לטענה זו קמו מנתגדים רבים וטוענים שבסופו של דבר זוגות צעירים מוצאים בחברות אלו פתרונות מצויניים לאורח חייהם וליכולתם הכלכלית והרי שדבר זה מבורך ביותר.